Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • by
11 Kwiecień 2020

OTWARCIE POSIEDZENIA

Otwarcie sesji przez Pierwszego Towarzysza ZKRM.

11 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

“Towarzysze i Towarzyszki!

Tak jak obiecałem, tak zrobiłem – swoją działalność rozpoczyna Sejm Muratycki. Na tą chwilę będzie on działał troszkę inaczej – każdy obywatel Związku będzie posłem. Dlaczego? Wszyscy widzimy jaka jest aktualnie sytuacja osobowa w naszym kraju. Osób jest mało więc nie możemy sobie pozwolić na wybory do władzy ustawodawczej. Gdy sytuacja się ustatkuje i wyrówna wtedy o takowych pomyślimy.

Chciałbym abyśmy na tej sesji zajęli się organizacją i uprawomocnieniem kompetencji Sejmu jako organu ustawodawczego. Sporządźmy wspólnie ustawę lub jakiś akt zasadniczy, który ustanowi z tego organu organ ustawodawczy. Czy ktoś ma jakieś propozycje/pomysły co do tego? Jeśli tak to zapraszam do dyskusji!”

11 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: GRZEGORZ SZARAK VON HOHENBURG

“Sejm powinien ze względu na ilość obywateli (obecnie obywatel = poseł) być jednoizbowy. Sejm uchwalałby ustawy większością zwykłą, a zmiany w akcie zasadniczym przy obecności co najmniej połowy posłów większością bezwzględną. Pierwszy Towarzysz może podpisać ustawę, vetować, albo zgłosić poprawki. Rolę marszałka pełniłaby osoba wyznaczona przez Pierwszego Towarzysz (Pierwszy Towarzysz może wybrać samego siebie), a marszałek kierowałby obradami. Na każdej obradzie posłowie zajmowaliby się maksymalnie trzema propozycjami ustaw. Każda następna czeka w kolejce i będzie poruszana w następnych obradach. Każdy obywatel posiada inicjatywę ustawodawczą.”

11 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

“Plan bardzo dobry. Teraz tylko przelać to na dokument bo tutaj pytanie – wolimy napisać od razu całą Konstytucję i tam zawrzeć aktualne zasady działania Sejmu czy piszemy jakąś ustawę specjalną na czasy nadzwyczajne na podstawie której Sejm będzie działał do momentu normalizacji?”

11 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: ALBERT FRYDERYK DE ESPADA

“Jak dla mnie I Towarzysz może osobiście mianować marszałka sejmu lecz nie powinien on obejmować tego stanowiska bezpośrednio, co do reszty mogę się zgodzić lecz zastanawiam się czy I Towarzysz powinien móc od tak odrzucać powinniśmy ustanowić jakiś organ do który mógłby np stwierdzać czy I towarzysz słusznie odrzucił/zatwierdził ustawę, mam tu na myśli jakiś trybunał konstytucyjny.”

11 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

“Organ kontrolny… Jakiś by napewno musiał być jednocześnie w tej sytuacji stwierdzam, że takowy nie jest potrzebny. Co by to miało być? Sąd Ludowy? Przecież to ja jestem jego zwierzchnikiem i Najwyższym Prezesem. Tą sprawę trzeba dobrze przemyśleć żeby wypracować coś co będzie skuteczne i dobre.”

13 Kwiecień 2020

ZGŁOSZONY PROJEKT USTAWY O SEJMIE MURATYCKIM

Zgłoszenie projektu przez PT ZKRM Kaspara Waksmana-Dëtera

13 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: GRZEGORZ SZARAK VON HOHENBURG

“Ja nie mam nic do dodania. Jak dla mnie to ta propozycja jest bardzo dobra. Ewentualnie możemy się zastanowić nad demokracją bezpośrednią, To jest, że każdy obywatel, który nie utraciłby to tego prawa przez Sąd Ludowy miałby prawo głosu = byłby posłem, ale wtedy nie musielibyśmy używać określenia poseł.”

13 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: ALBERT FRYDERYK DE ESPADA

“Ja w sumie mam jedno zastrzeżenie, mianowicie chyba lepiej było by już teraz zawrzeć okres jaki będzie stanowiła jedna kadencja, na chwilę obecną nie jest on wymagany ale przydało by się takie sprostowanie. No chyba że to będziemy zapisywać dopiero w konstytucji, w sumie nic nie zabrania tu i tu.”

13 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

Odpowiada Grzegorzowi Szarakowi von Hohenburgowi:
“Czy ja wiem… Wybory sejmowe wprowadzają smaczek takiej walki politycznej, która może się rozwinąć bo jest dynamiczna. Takiego czegoś nam trzeba, fajnie to wpływa na aktywność.”

Odpowiada Albertowi Fryderykowi de Espadzie:
“Racja, żywo o tym zapomniałem. W takim razie proponuję następującą poprawkę”

13 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: ALBERT FRYDERYK DE ESPADA

“Proponował bym co najmniej 2 miesięczne kadencje.”

13 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

“Z aktualnym stanem obywateli i aktywności proponuję jednak krótszą kadencję. W razie zwiększenia aktywności wprowadzi się stosowną poprawkę do Ustawy aby wydłużyć okres kadencji Sejmu. Musimy popatrzeć realnie i dostosować przepisy do aktualnie panującej sytuacji, która nie jest zbyt dobra. Jednakże pokładam duże nadzieje w to, że ZKRM niedługo rozwinie swoje skrzydła i zostanie pobudzone przez tzw. “świeżą krew”!”

14 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

“Cóż, skoro debata troszkę przycichła a Ustawa jest dość ważna, proponuję Sejmowi przyjęcie jej poprzez aklamację, tudzież jeśli do końca dnia nie usłyszę sprzeciwu uznam, że sejm Ustawę przyjął.”

14 Kwiecień 2020

ROZPOCZĘCIE GŁOSOWANIA

Nad Ustawą Sejmu Muratyckiego dot. regulacji zasad jego działania z poprawkami.

15 Kwiecień 2020

ZAKOŃCZENIE GŁOSOWANIE

Głosowanie zostało zakończone – ustawa nie spotkała się ze sprzeciwem posłów – Sejm przyjął ustawę.

15 Kwiecień 2020

WYPOWIADA SIĘ: KASPAR WAKSMAN-DËTER

“Nikt sprzeciwu nie wyraził – Sejm ustawę przyjął. Czy ktoś ma jeszcze jakieś projekty do zgłoszenia? Jeśli tak prosiłbym uczynić to do jutra godz. 15 do Kancelarii Sejmu. Jeśli żaden projekt się nie ukażę zamknę posiedzenie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *